14FK Pardubice76:116
    15FK Teplice77:153
    16SK Dynamo České Budějovice71:191

Historie fotbalu v Karviné: Skalpy favoritů i vybojovaný bod na Letné

Na premiéru v české nejvyšší soutěži MFK Karviná rozhodně nezapomene. I přes porážku 3:5 na hřišti Jablonce předvedla slušný výkon a obstarala další významný duel v historii karvinského fotbalu, kterou v sezonách 1996/1997 a 1998/1999 psal zaniklý klub FC Karviná.

22. září 1996 - FC Karviná - FK Jablonec 2:1 (1:0)

Předposlední víkend v září roku 1996 bylo v Karviné veselo. Na Městský stadion zavítal Jablonec, který rozhodně nepřivítala komorná atmosféra. Přes sedm tisíc diváků si užívalo postup mezi elitu a své hráče přišlo podpořit i v souboji proti Severočechům. Karvinští rozhodně nebyli v roli favorita, přesto šli po osmadvaceti minutách do vedení.

Hrdinou okamžiku se stal Vítězslav Tuma (na fotce), bývalý útočník Vítkovic, Ostravy a později Drnovic, Sparty, Příbrami či Olomouce. Na jeho branku zareagovala parta Milana Fukala, Romana Skuhravého nebo Tomáše Požára až v 61. minutě gólem Martina Vejpravy. Vyrovnaný stav ovšem vydržel pouze necelou minutu, po které skóroval opět Tuma a rozhodl o výhře Karviné.

23. března 1997 - FC Karviná - SK Slavia Praha 1:0 (0:0)

Když na jaře 1997 zavítal do Karviné obhájce titulu, bylo velmi veselo. Celkem 7 300 diváků přišlo podpořit své fotbalisty v souboji s pražským celkem, který bojoval o obhajobu titulu. Karviná navíc chtěla utnout sérii tří porážek v řadě, naopak sešívaní si přivezli do Slezska sérii sedmi zápasů bez porážky. O favoritovi tedy bylo jasno.

Bitva týmů Jaroslava Netoličky (na fotce) a Františka Cipra dlouho branku nenabídla a mířila k bezbrankové remíze, kterou by zřejmě Karviná brala a Slavii by prodloužila úspěšnou sérii. V závěru zápasu ovšem propukla na Městském stadionu obrovská euforie po vítězné trefě Miloslava Pennera. Ani cenné vítězství k záchraně nepřispělo, zatímco Slavii chyběly na konci sezony čtyři body na mistrovskou Spartu.

25. května 1997 - AC Sparta Praha - FC Karviná 2:2 (2:0)

A to karvinští fotbalisté nakonec svému sešívanému soupeři málem pomohli. V dramatickém závěru sezony totiž po dvou domácích výhrách nad Teplicemi a Sigmou přijeli na Letnou, kde už připravovali mistrovské oslavy. Důvodů k radosti měli sparťané po první půli souboje s Karvinou o něco více, protože po dvou trefách Martina Čížka vedli 2:0.

Ve druhé půli ovšem přišel zkrat, když na startu poločasu snížil Tomasz Sosna a o dvanáct minut později už bojující Slezané vyrovnali zásluhou Ladislava Šuláka na 2:2. Tento stav byl nakonec konečný, přesto v konečném součtu nic nezměnil. Titul slavila Sparta, Slavia byla druhá a Karviná putovala zpět o patro níž.

4. října 1998 - FC Karviná - FC Slovan Liberec 2:0 (1:0)

Mezi elitu se Karviná vrátila v nejkratší možné době a její cíl zněl jasně - zachránit se. Úvod sezony jí však příliš nevyšel. Po těsné výhře nad Jabloncem prohrála na Spartě 0:5, ale poté remizovala 1:1 s Hradcem Králové a padla postupně s Olomoucí, Drnovicemi i v Karviné. Vzpruhou bylo osmé kolo, v němž do Karviné zavítal Liberec.

Severočeši sice nakonec neprožili úplně nejlepší sezonu, přesto měli v týmu řadu výborných fotbalistů. Antonín Kinský, Jiří Jarošík nebo Rastislav Michalík ovšem nezvládli začátek zápasu a už po šesti minutách museli dohánět manko po trefě Martina Rozhona (na fotce). Snaha Severočechů byla marná, protože v 75. minutě skóroval do vlastní branky hostující Luděk Klusáček a domácí celek mohl slavit zaslouženou výhru 2:0.

30. července 2016 - FK Jablonec - MFK Karviná 5:3 (1:3)

Následuje skok o necelých šestnáct let dopředu. Karvinské FC už patří mezi zaniklé kluby a první ligu vrací do Karviné místní MFK. Úplný nováček soutěže chce na útulném stadionu položit základ záchraně, ale na první domácí duel si musí počkat. V tom prvním venkovním na hřišti Jablonce ovšem šokuje už od úvodních vteřin.

Už po dvanácti vteřinách hry totiž hlavičkuje přesně Radek Voltr a střílí třetí nejrychlejší gól v historii ePojisteni.cz ligy. Ačkoliv se domácí odpovídají trefou Tomáše Wágnera, hosté pokračují v aktivitě a po dvou gólech Pavla Jurča si do kabiny odnáší nečekané vedení. To však vydrželo pouze čtyři minuty a když v 74. minutě Wágner zkompletoval hattrick, bylo to z pohledu hostujícího celku už 3:4. Karvinští nakonec padli 3:5, ale na hřišti favorita zaujali.