14FK Dukla Praha97:147
    15FK Teplice910:186
    16SK Dynamo České Budějovice92:231

Češi na Euru vybojovali remízu s Chorvatskem díky trefám Škody a Necida

Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy ve druhém utkání ve skupině remizovali s Chorvatskem 2:2, přestože v St. Etienne dlouho prohrávali o dvě branky. O vyrovnání se v 92. minutě postaral střídající Tomáš Necid z penalty. Výběr trenéra Pavla Vrby je tak před posledním utkáním proti Turecku ve hře o postup do osmifinále.

Trenér Vrba udělal v základní sestavě dvě změny oproti pondělnímu zápasu se Španělskem (0:1). Na pravém kraji zálohy dostal šanci Skalák místo Gebre Selassieho, na hrotu útoku pak začal Lafata místo Necida.

Chorvaté nastoupili ve stejné sestavě jako při úvodním duelu s Tureckem (1:0). V zahajovací jedenáctce nechyběl ani kapitán Srna, který se po pohřbu otce ve svém rodišti vrátil zpět do Francie.

Český tým zpočátku navázal na bezzubý výkon z duelu se Španělskem a Chorvati měli jasně navrch. Převahu ale dlouho nedokázali proměnit ve vyložené šance a tak v první půlhodině zaujaly především nezvykle časté stížnosti na kvalitu nahuštění míčů.

Tlak Chorvaté využili v 38. minutě, kdy se Perišič prosadil po rychlém protiútoku. Krátce před přestávkou mohl český tým inkasovat podruhé, ale Vida po rohovém kopu těsně minul.

Po přestávce český celek otevřel hru a v 52. minutě se dostal i k první střele na branku, ale Krejčího pokus přes hlavu nemohl gólmana Subašiče zaskočit. Ze strany Vrbova výběru však šlo o ojedinělý záchvěv, jeho hra opět zabředla do nepřesností a po jedné z nich zvýšil na 2:0 Rakitič, který šel sám na Čecha.

Jenže v 76. minutě se střídajícímu Škodovi podařilo gólovou hlavičkou po centru Rosického zničehonic zápas zdramatizovat a role se obrátily. Chorvaty navíc rozhodilo zranění klíčového záložníka Modriče a v závěru také pětiminutové přerušení, které naházením světlic na hřiště zavinili jejich fanoušci.

Český tým ožil a ve třetí minutě nastavení dostal šanci vyrovnat Necid, který penaltu za Vidovu ruku s přehledem proměnil. Český tým je tak stále ve hře o postup, velký otazník ale visí nad zdravotním stavem Rosického, který se po sprintu chytil za stehenní sval a závěr zápasu dochodil v bolestech.

Ohlasy trenéra:

První poločas se nám nepovedl. Nedokázali jsme ubránit rozehrávku Chorvatů a ti vedli zaslouženě. Nelíbilo se mi, že jsme nešli do rozehrávky, spíše to jen nakopávali. Hráči se schovávali, nehledali si prostory na kombinaci a zbytečně jsme ztráceli míče. Za stavu 0:2 jsme tomu asi moc nevěřili, ale střídáními jsme zjednodušili hru a získali jsme převahu. Chtěli jsme využít výšku našich útočníků a to se povedlo. Tomáš Necid při penaltě nikomu nepůjčil míč a chtěl to zvládnout sám. Také fanoušci byli výborní a závěrečný tlak vytvořili i oni. Co se týká Tomáše Rosického, tak bych byl trpělivější. Uvidíme po vyšetření."

ČR – Chorvatsko 2:2 (0:1)

Branky: 76. Škoda, 90.+3 Necid z pen. – 38. Perišič, 59. Rakitič.
    Rozhodčí: Clattenburg – Beck, Collin – Taylor, Marriner (všichni Angl.).
    ŽK: Sivok – Badelj, Brozovič, Vida.
    Diváci: 40.000.

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský - Plašil (86. Necid), Darida - Skalák (67. Šural), Rosický, Krejčí - Lafata (67. Škoda). Trenér: Vrba.

Chorvatsko: Subašič - Srna, Čorluka, Vida, Strinič (90.+8 Vrsaljko) - Modrič (62. Kovačič), Badelj - Brozovič, Rakitič (90.+7 Shildenfeld), Perišič - Mandžukič. Trenér: Čačič.